chnylmz Blog v0.4

8Jul/120

New York City Rehberi / 2. Bolum

Rehberin 2. bölümüne yine Manhattan'dan devam ediyoruz.

Ideya: Dost tavsiyesi ile arayıp bulduğumuz mekanın mojitosu ve bloody mary'si meşhur. Açık ara içtiğim en mojito ve bloody mary burada diyebilirim. İşin sırrı sanırım kullandıkları romda ve bloody mary'nin tüm malzemelerin taze, günlük hazırlanıyor olmasında ve elbette barmenin elinin ayarını da göz ardı etmeyelim.

Chipotle: Bu tavsiye Meksika mutfağı severler için. Sağda solda şubelerini görebilirsiniz ama en merkezi ve bulması kolay olanlardan biri Bryant Park'ın karşısındaki. Burritolar mide fesatı geçirtir cinsten ama bir o kadar lezzetli. Daha ufak porsiyonda bir şeyler arıyorsanız taco deneyebilirsiniz. Buranın en sevdiğim yanlarından biri bardak ve peçetelerde yazan sosyal sorumluluk mesajları.

The Breslin: The Ace Hotel'in altında yer alan bir başka efsane mekan. Burayı mutlaka bir sabah kahvaltıda denemelisiniz. Bunun haricinde de diğer öğünler için yemek menüsü bulunuyor. Kişisel favorim ise aşağıdaki 3 peynirli tost ve yanında ev yapımı sosis olmuştu. nomz!

 

Hagi: Bu mekan Japon mutfağı ve sake menüsü ile ünlü. Time Sq'e yakın ancak bulmak sabır istiyor. Zira ufacık bir kapının açıldığı merdivenlerden yerin bir kat altına inilerek giriliyor. Mekana girdiğiniz zaman da müşterilerin %90'ının Japon olduğunu göreceksiniz. Fiyatlar oldukça uygun, menünün yarısını deneyip makul bir fiyata çıkabiliyorsunuz. Wasabi Dumpling mutlaka siparişleriniz arasında olsun.

Eataly: Flatiron District'e çok yakın olan mekanın özelliği, dev bir binanın zeminine tamamen yayılmış olması. Uçsuz bucaksız mekanın her köşesinde ayrı bir lezzet var. Bir tarafta pizza, makarda, diğer tarafta deniz mahsüller, başka bir tarafta şarap & peynir tattıktan sonra yine İtalyan tatlılarına kahve ile eşlik edebilirsiniz. Yeme-içme dışında da market şeklinde hizmet veriyor.

Birreria:  Eataly'nin içerisinde yer alan asansörden çıkılan bu mekanın yemekleri ve zengin bira menüsü meşhur. Akşam saatlerinde kalabalık olduğundan rezervasyon yaptırmanızda fayda olabilir.

Hill Country BBQ: Yine Flatiron District'e yakın tipik bir Texas grill mekanı. Hem tavukçusu hem etçisi var ama tavsiyem tavuk ile vakit kaybetmeyin. 3-5 çeşit et var, tavsiyem brisket lean. Pound usülü söylüyorsunuz, kağıda sarıp veriyorlar, yine yanına coleslaw gibi ıvır zıvır alabiliyorsunuz. Favori side dish'imiz green bean olmuştu. Fotoğraf lezzeti yansıtmasa da konsepti anlatabilmek adına fotoğrafını paylaşıyorum.

230 Fifth: Manhattan'ın keyifli ve popüler teraslarından biri. Gün batımında veya gecenin ilerleyen saatlerinde çıkıp kokteyl içmek için bire bir. Dress code'a pek takılmıyorlar, kapıda ağır abiler dursa da şort+tshirt formatına arıza çıkarmamışlardı.

Eisenberg's Sandwich Shop: Notlarımız arasında olmasına rağmen gidemediğimiz bir yer. Katz's Deli gibi sandvicleri ile meşhur. Biz gidemedik, bari siz gidin.

Haru: Sake kokteylleri ve sushileri meşhur. Açık ara yediğimiz en iyi sushi idi. Coşarsanız 2 kişi $150 vermeniz olası. Menüde sushilerin kaç parça olduğu yazmadığından 2 kişi 70 parça sushi ile karşılaşmanız da diğer bir olasılık. Mutlaka sipariş verirken sorun.

Arlene's  Grocery: Eğer New York'ta boş bir pazartesi akşamınız varsa mutlaka buraya uğramalısınız. Akşam 22:00 itibariyle başlayan canlı karaokeyi ömür boyu unutamayacağınız bahse girebilirim. Dünyanın en komik host'unun şarkı söyleyip sunduğu, her şarkı söyleyenin adeta bir rock star olduğu bir mekandan bahsediyoruz. Karaokeyi yapanların arkasında çalan grup ise 10 yılı aşkın bir süredir çalıyor. Akan yazı falan yok, önünüzdeki kağıtlardan şarkı seçip sözlerden kopya çekmeye çalışıyorsunuz. YouTube'da aratırsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bu arada en meşhur olay ise her şarkı söyleyenin ardından host'un "let's give him a holy shit" diye seyirciyi "hoolllyy shit" şeklinde bağırtması.

Bubba Gump Shrimp Co: Forrest Gump'tan esinlenerek kurulan bu zincirin bir şubesi de Times Sq'de yer alıyor. Deniz mahsüllerinden oluşan bol kalorili menü oldukça lezzetli. Forrest Gump bilgisine güvenenler için garsonlar gelip ödüllü ufak quizler yapıyor. Girişte ise Forrest Gump merchandise edinilebilir.

 

Manhattan'dan Brooklyn'e geçmeden evvel bir kaç genel bilgi daha paylaşmak gerekirse;

Alışveriş için Bryant Park'tan 5th Avenue'ya çıkarsanız Central Park'a varana kadar olan mağazalar eminim sizi tatmin edecektir. 5th Av sonuna geldiğinizde sağınızda göreceğiniz FAO Schwarz ve meşhur Apple Store'a uğramayı ihmal etmeyin. Hatta Apple hastaları mutlaka Grand Central mağazasına da uğramalı.

 

SoHo'da mutlaka W Houston St ve Canal St arasında kalan kısımda Wooster, Greene, Mercer St'te turlayın. Hem street art adına hem de designer dükkanları açısından içerik zengin.

  

  

Okumaktan yorumlayanlar için rehberin 3 ve 4. bölümlerinde ise Manhattan'da gezmelik görmelik son bir kaç yer ve Brooklyn'den bahsediyor olacağım.

İlave sorusu olanları da Twitter'a alalım.

Comments () Trackbacks (0)

Trackbacks are disabled.